Deň 3: Ulvik – Sogndal, 140 km

Naše dni na augustovej dovolenke v Nórsku začínajú veľmi skoro. Aj keď sú dlhé a plné svetla, máme nabitý program a nič z neho nechceme vypustiť. Okrem toho naplánovaného veríme na efekt prekvapenia, ktorý sa nám doteraz potvrdil každý deň. Vôbec netušíme, čo na cestách stretneme, koľko krát sa zastavíme a čo ešte stihneme a uvidíme aj mimo plánu! Dnešný deň je ale výnimkou, pretože máme objednané lístky na železnicu Flamsbana aj na výletnú plavbu na presne stanovený čas, takže ich jednoducho musíme stihnúť.

Štart je rozpačitý. Lesná cesta a okolo nič. Len čučoriedky, mach a les. Pozeráme sa na seba trochu nedôverčivo (určite sa navigácia nepomýlila?), ale nedáme sa odradiť a ideme ďalej. Asi po pol hodinke prichádzame do mestečka Voss. Názov vám možno niečo hovorí, lebo poznáte vodu Voss v štýlovej sklenenej fľaši, ale nedajte sa pomýliť! Tá pochádza z dedinky Vatnestrom v severnom Nórsku, ktorá je vzdialená asi 4 hodiny cesty autom!

Jazda najznámejšou železnicou Flamsbana

Dorazíme do dedinky Flam a už na parkovisku nás prekvapia veľké hluky turistov, čo je v Nórsku skutočná rarita! Niektorí odchádzajú s dlhým nosom, lebo všetky miesta na všetky jazdy železnicou Flamsbana sú v tento deň už vypredané. Ja som sa poistila a lístky si kúpila mesiac vopred. Flamsbana sa spomína vo všetkých sprievodcoch a je treťou najnavštevovanejšou atrakciou v celom Nórsku! 

norsko preklady tlmočenie
V prístave v dedinke Flam na fjorde Aurland kotvia aj skutočné „obry“.

Pomaličky sa presúvame na nástupište a v dlhom rade trpezlivo čakáme na príchod historických vozňov spolu s turistami z celého sveta.

Prechádzame cez krásnu škandinávsku krajinu s prevýšením viac ako 800 metrov. Nevieme, kde sa skôr z okna pozrieť. Na jednej strane sú hory a lesy, lesné cestičky a cyklisti, ktorí idú smerom hore alebo dole, na druhej strane nádherné vodopády a rieky. Cesta na trati Flam-Myrdal bola zaradená do rebríčka 10 najkrajších železničných trás na svete. A myslím že právom.

Na 10 minút vlak odstaví pri vodopáde Kjosfossen, ktorý je naozaj nádherný. Všetci vyjdeme von. Láka nás mystická hudba. Po pár minútach sa spoza skál vynorí lesná víla Huldra oblečená v dlhých červených šatách, ktorá podľa nórskej legendy vábi svojim tancom mužov do lesa:-)

kjosfossen nórsko
Vodopád Kjosfossen s celkovou výškou 93 metrov.
Priznám sa, že trošku ma mrzelo, že som kúpila lístky na vlak na cestu tam aj späť. Počasie bolo celkom fajn, takže keby sme išli dole na bicykloch (hore by som to určite nedala), myslím si, že prírodu by sme si užili viac.
 
Po výstupe zo železnice hľadáme miesto na posedenie pri káve na obrovskom parkovisku, čo nie je vôbec jednoduché! Nakoniec sa usadíme v kúte kaviarne pripomínajúcej autobus, takže o svoju poobednú kávu určite neprídem (to by bola pre mňa ako kávičkára nepredstaviteľná strata:-).

Výletná plavba po Sognfjorde

Druhou aktivitou na dnešný deň je naša vôbec prvá výletná plavba po fjorde. Presúvame sa do prístavu Gudvangen s vikingskou dedinou, z ktorého začína približne 3-hodinový výlet po druhom najväčšom fjorde na svete – Sognfjord, ktorého sa už neviem dočkať. Už pol hodinu pred odchodom sa autom presúvame k miestu nalodenia s 5 rôznymi pruhmi. Od domácich musíme najskôr zistiť, do ktorého sa máme zaradiť, lebo všetci naokolo idú na istotu:-)

Nóri sú presní ako hodinky a vyplávame načas. Prichádza však sklamanie v podobe počasia. Po krásnom slnečnom dni je teraz chladno a prší. Nevzdávam to a až kým nezačne riadne liať zostávam na palube a vychutnávam si okolitú krajinu.

Ak sa pýtate, čo je to fjord a čo je na ňom zvláštne tak len pripomeniem, že je to morský záliv, ktorý vznikol v dobe ľadovej v hornatých oblastiach v blízkosti morí a oceánov prehĺbením údolí. Slovo fjord, ktoré pochádza zo starej nórčiny, sa dodnes používa vo viac-menej nezmenenej podobe vo všetkých jazykoch.

Vyplavíme sa v dedinke Kaupanger a presunieme sa do hotela v dedinke Sogndal priamo nad fjordom. Zdá sa mi, že je mimoriadne teplo (17 stupňov o 22:00). Vyjdem na balkón a vidím ako sa ostatní hoteloví hostia veselo kúpu v bazéne! Na pestovaní otužilosti Severanov bude asi trochu pravdy:-)

Výhľad z našej hotelovej izby priamo nad fjordom. Je okolo 23:00 a takmer úplne sa zotmelo.

Aj my zaspávame pri otvorenom balkóne. Ani takmer o polnoci ešte stále nie je úplná tma. Raz vydržíme a počkáme na skutočnú noc, ale dnes to určite nebude:-).

For English speaking visitors please see my Instagram Profile

Se parli italiano le foto e alcune avventure sono disponibili su:

https://www.instagram.com/gabriela.gurova84/

About the author: Gabriela Gurová