Okruh Ring of Kerry

Myslím, že éra korony nás všetkých poznačila. Cestovať sa dalo maximálne prstom po mape alebo čítaním cestopisov. Ale človek mal aspoň čas premýšľať a plánovať… Len čo sa opatrenia trošku uvoľnili a Francescovi sa podarilo vybaviť pár dní dovolenky nastal čas zrealizovať aspoň jeden cestovateľský plán. Obmedzený 6 dňami voľna a časmi letov padol výber na Írsko s 3 z top 10 turistických destinácií (Ring of Kerry, Galway a Dublin).

Leteli sme s medzipristátím v Londýne, lebo predsa Londýn poskytuje oveľa viac možností na výber v rámci ostrovov ako hociktoré talianske letisko. Len čo vybrať? Let smer Írsko, ktorý bude mať čo najskorší odlet po prílete do Londýna. Prvý možný bol let na letisko Kerry. Ešte ste o takejto destinácii nepočuli? Tak teraz budete?!

Východiskový bod Ring of Kerry: Killarney

Z letiska Kerry sme sa miestnym autobusom presunuli do mestečka Killarney, ktoré je možno malé (má približne 15 000 obyvateľov), ale naozaj krásne! Malé, čisté, útulné, farebné, kde je všetko blízko a kde sa musí každý cítiť ako hosť… Takto nejako som si írske mestečko predstavovala.

Ak sa chcete pomotať po meste, určite je si čo pozrieť. Má dva kostoly a úžasnú gotickú katedrálu navrhnutú architektom, ktorý má prsty aj vo Westminsterskom paláci. Za návštevu stojí aj rozľahlý park, vodopád Torc či panská usadlosť Muckross House. A veľa reštaurácii s kuchyňami od výmyslu sveta, hotelov a krčmičiek, v ktorých každý večer hrá živá hudba.

Katedrála St. Mary’s, Killarney
Metodistický kostol, Killarney
Katolícky kostol St. Mary’s, Killarney
Farebný muráles
Uličky Killarney
Uličky Killarney

Ring of Kerry naostro

Možno s Francescom patríme medzi dobrodruhov, ale šoférovať na opačnej strane sa nám zdalo byť až priveľké dobrodružstvo, tak sme sa radšej spoľahli na domácich. Spolu s približne 30 Američanmi sme ráno o 10:00 nasadli do autobusu spoločnosti Wild Kerry so šoférom Johnom. Ten stíhal rozprávať 8 hodín v kuse, a to pravým juhozápadným írskym nárečím, ktorému bolo teda umenie porozumieť…:-) Ale výlet nám teda urobil parádny!

Okružná panoramatická trasa Ring of Kerry sa nachádza v grófstve Kerry, na polostrove Iveragh, má 179 km a zažijete na nej všeličo.

My sme navštívili múzeum tradičnej írskej dedinky z konca 18. storočia „Bog Village“ s domčekmi so slamenými strechami, ktorej obyvatelia spracúvali rašelinu na kúrenie. V ohrade sme boli pohladkať najvyššieho psa na svete – Írskeho vlkodava, ktorý slúžil ako kráľovský poľovnícky pes.

Stajňa v írskej dedine z 18. storočia
Dom majstra rašelinára
Selfie nesmie chýbať:-)
Takto to vyzeralo vnútri
Írsky vlkodav. Váži do 70 kg, ale dožije sa najviac 7 rokov.

Pred odchodom sme nevynechali tradičnú írsku kávu pre pravidelný denný prísun alkoholu (whisky), ktorý neodmysliteľne k Írsku patrí?.

Čo mi bude najviac z Írska chýbať? Určite írska káva:-)

Druhou zastávkou bol Caitling, kde nám pastier oviec ukázal rôzne rasy oviec a tiež predviedol umenie salašníckych psov. Tie reagujú na povely píšťalkou a ovce zaháňajú ovce doprava, doľava, hore na kopec alebo dole z kopca.

Podľa mňa žije v Írsku viac oviec ako obyvateľov, lebo sú fakt všade! Možno aj preto, že ich neohrozujú žiadni predátori. Nechávajú ich voľne pustené, sú farebne označené, aby ich majitelia mohli rýchlo nájsť ďalekohľadom.

Všetky možné rasy oviec…Mne sa najviac páčili tie s čiernym nosom a labkami

Cestou autobusom sme sa nevedeli vynadívať hlavne na prímorské oblasti. Mne sa najviac páčil výhľad na záliv Dingle Bay, panoramatický výhľad Ladies’ View a dedinka Waterville s domčekmi priamo pri mori.

Výhľad na záliv Dingle Bay
Nádherné miesto v nádherných farbách

Pred obedom sme sa zastavili chvíľu a sledovali sme suly rútiace sa strmhlav za rybami do vôd Atlantického oceánu z obdivuhodnej výšky.

Z obedu v reštaurácii Scariff Inn si určite zapamätám nádherný panoramatický výhľad (možno aj preto, že počasie nám fakt prialo) a slaný koláč z rýb prekrytý zapečenými zemiakmi… Mňam!

Slaný koláč Wild Atlantic Pie aj s výhľadom:-)

Nádherný výhľad sa nám naskytol aj pri pohľade cez okno na pláž White Strand s úplne dokonale bielym pieskom.

Pláž White Strand

Všetci v autobuse stíchli pri prechode cez „Kissing Tunnel“, úzkom, nízkom a krátkom tuneli, ktorý podľa legendy sľubuje, že ak pobozkáte svoju polovičku, zostanete spolu naveky. A veru bozky teda nechýbali?.

Po návrate z výletu nemohlo chýbať čapované pivo Guiness, ktoré je zážitkom samé o sebe (ale o tom v článku z Dublinu).

Írska kuchyňa na Wild Atlantic Way

Čo by to bol za blog, keby som vynechala zmienku o írskej kuchyni?

Začnem asi známymi írskymi raňajkami…teda pre mňa to boli raňajky, desiata, obed a olovrant dokopy. Klobásy, vajce, pečená fazuľa v paradajkovej omáčke, hrianky, slaninka a dva kruhy írskeho „pudingu“ – teda klobásy vyrobenej z bravčového tuku alebo hovädzieho mäsa, bravčovej krvi a ovsenej múky. (Moja americká prísediaca sa nevedela vynačudovať na tom „pudingu“)?.

 

Tradičné Irish Breakfast

Íri sú podľa mňa pravdepodobne králi omáčok. Ku každému jedlu musia mať nejakú omáčku (paradajková, sladká čili, z čierneho korenia, šampiňónová, guinessová…). Normálne mi prišlo ľúto Írov, ktorým sme v pube v Ríme ponúkli na šalát olivový olej a balzamikový ocot:-).

V Killarney si Francesco ako skutočný „mäsožravec“ nenechal ujsť pravý írsky steak. Ja som skôr na ryby, takže som vyskúšala miestneho lososa a morskú šťuku.

 

 

Môj víťaz v Killarney? Cheesecake s Baileys… Čašníčka v reštaurácii Bricín mi ho schovala, keď som jej pri objednávaní z menu povedala, že ak zostane miesto, tak to chcem vyskúšať a zostala posledná porcia. Ja som jej taká vďačná!!!

Cheesecake s Baileys…

Večery v Killarney boli tiež také… írske! Po večeri sme sa prešli po pešej zóne a zakotvili sme v niektorej z krčmičiek so živou hudbou. Mojim snom bolo zažiť pravú atmosféru írskej krčmy so živou hudbou, takže som objednala ubytovanie v penzióne priamo nad krčmou a neoľutovala som. Po pive to bolo celkom pohodlné a ani živá hudba do polnoci mi teda vôbec nevadila, takže tento typ ubytovania v Írsku určite treba zažiť!

Praktické info

Ako sa dostať do Killarney:

Lietadlom: let Londýn Stansted – Kerry Airport trvá približne 1 hodinu

Letisko Kerry Airport – Killarney: autobusom č. 14 (https://www.buseireann.ie)

Ubytovanie: Tatler Jack priamo na pešej zóne, v cene sú raňajky, aj írske, ktoré vám stačia namiesto obeda (https://www.tatlerjack.ie)

Stravovanie:

Reštaurácia Bricín

Reštaurácia Flesk

Výlety: Wild Kerry (https://wildkerrydaytours.com) – okrem Ring of Kerry bude určite nádherný aj polostrov Dingle

About the author: Gabriela Gurová